HOLDEN Holden Commodore 2.0L T4 9AT FWD (260 HP)
2018–
256
bhp
Power
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225X55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |