HOLDEN Holden Crewman 3.6L V6 4AT AWD (238 HP)
2003–
235
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5665cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 5306mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 3200mm |
| Kerb Weight | 1814kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |