HOLDEN Holden Monaro 5.7L V8 6MT RWD (387 HP)
2001–
382
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
15.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5667cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 382bhp |
| Power | 285kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 261km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.2mpg |
| Combined | 15.5L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1646kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |