HOLDEN Holden Rodeo Space Pickup 3.0L TDI 5MT AWD (131 HP)
2003–
129
bhp
Power
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |