HOLDEN Holden Ute 3.6L V6 4AT (238 HP)
2007–
235
bhp
Power
21.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 325Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.5mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5055mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3007mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 1209L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45 R18 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |