HOLDEN Holden Ute 6.0L V8 6AT (354 HP)
2007–
349
bhp
Power
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260kW |
| Torque | 517Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5055mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3007mm |
| Kerb Weight | 1781kg |
| Boot Capacity | 1209L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45 R18 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |