HOLDEN Holden Vectra Liftback 3.0L CDTi V6 6MT FWD (177 HP)
2002–
174
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2958cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 226km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |