HOLDEN Holden Vectra 3.2L V6 5MT FWD (211 HP)
2002–
208
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3175cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 246km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |