HOLDEN Malibu 2.0D 6AT FWD (159 HP)
2013–
157
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 157bhp |
| Power | 117kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4864mm |
| Width | 1455mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |