HOLDEN Malibu 2.4L 6AT FWD (167 HP)
2013–
165
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2384cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 123kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4864mm |
| Width | 1455mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Boot Capacity | 544L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |