HOLDEN Rodeo Double Cab 2.6L 5MT RWD (121 HP)
1996–2002
119
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2559cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 3025mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 R14 - P215/75R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |