HOLDEN Rodeo Double Cab 2.8L D 5MT RWD (80 HP)
1996–2002
79
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 3025mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/75-245/70R14-16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |