HOLDEN Rodeo Double Cab 3.2L 5MT RWD (188 HP)
1996–2002
185
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3165cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4981mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 3025mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/80R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |