HOLDEN Trax 1.8L 6AT (140 HP)
2013–2016
138
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4277mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |