HOLDEN Ute 3.6L V6 6AT (285 HP)
2015–2017
281
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 281bhp |
| Power | 209.6kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5062mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 300mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |