HOLDEN Ute 6.0L V8 6AT RWD (353 HP)
2013–2015
348
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 348bhp |
| Power | 259.7kW |
| Torque | 517Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5062mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1494mm |
| Wheelbase | 3010mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |