HONDA 1300 Coupe 1.3L 4MT (95 HP)
1970–1973
94
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1299cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4161mm |
| Width | 1496mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 905kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.20 - 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |