HONDA 1300 Sedan 1.3L 3AT (80 HP)
1969–1973
79
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3886mm |
| Width | 1466mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 910kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.20 X 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |