HONDA 1300 Sedan 1.3L 4MT (95 HP)
1969–1973
94
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3886mm |
| Width | 1466mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 895kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.20 X 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |