HONDA Accord 4 Doors 1.8i 4AT (116 HP)
1996–1998
114
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1850cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |