HONDA Accord 4 Doors 2.0i 5MT (131 HP)
1996–1998
129
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.3kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |