HONDA Accord 4 Doors 2.2i VTEC 4AT (150 HP)
1996–1998
148
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2156cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |