HONDA Accord Sedan 1.6i 5MT (115 HP)
114
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |