HONDA Accord Sedan 1.8i 5MT (136 HP)
134
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1850cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |