HONDA Accord Sedan 2.0i 4AT (147 HP)
145
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1360kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |