HONDA Accord Sedan 2.0L TDI 5MT (105 HP)
104
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.3kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |