HONDA Airwave 1.5L CVT (110 HP)
2005–2010
109
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 143Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 86S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |