HONDA Avancier 2.3L 4AT AWD (150 HP)
1999–2003
148
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2254cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |