HONDA Avancier 2.3L 4AT FWD (150 HP)
1999–2003
148
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2254cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |