HONDA Avancier 3.0L V6 5AT FWD (215 HP)
1999–2003
212
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 212bhp |
| Power | 158kW |
| Torque | 272Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |