HONDA Beat 0.7L 5MT (64 HP)
1991–1996
63
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
83
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 656cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 60Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 134km/h |
| Top Speed | 83mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3294mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1176mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 760kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R 13 73H || 165/60 R 14 74H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |