HONDA Civic 3 Doors 1.2L 4MT FWD (60 HP)
1972–1979
59
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1170cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
| Torque | 92Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3551mm |
| Width | 1506mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2197mm |
| Kerb Weight | 40kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |