HONDA Civic 3 Doors 1.2L 4MT FWD (76 HP)
1972–1979
75
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1170cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 75bhp |
| Power | 55.9kW |
| Torque | 101Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3551mm |
| Width | 1506mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2197mm |
| Kerb Weight | 40kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |