HONDA Civic 3 Doors 1.3L 4MT FWD (60 HP)
1982–1983
59
bhp
Power
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1335cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 99Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 736kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |