HONDA Civic 3 Doors 1.4L 5MT (90 HP)
1987–1991
89
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 112Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |