HONDA Civic 3 Doors 1.5L 2AT FWD (76 HP)
1979–1982
75
bhp
Power
99
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1488cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 75bhp |
| Power | 55.9kW |
| Torque | 109Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 2 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3759mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 765kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |