HONDA Civic 3 Doors 1.5L 5MT FWD (70 HP)
1972–1979
69
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1170cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 3551mm |
| Width | 1506mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2197mm |
| Kerb Weight | 40kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |