HONDA Civic 3 Doors 1.6i 5 MT (160 HP)
1991–1995
158
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 215km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1083kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |