HONDA Civic 3 Doors 1.6i 5MT (125 HP)
1991–1995
123
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |