HONDA Civic 3 Doors 1.6i 5MT FWD (110 HP)
2003–2005
109
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1092kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |