HONDA Civic 3 Doors 1.6i VTEC 5MT FWD (150 HP)
1983–1987
148
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |