HONDA Civic 3 Doors 1.7L CVT (130 HP)
2001–2003
128
bhp
Power
31.4
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |