HONDA Civic 5 Doors 1.0L CVT FWD (129 HP)
2016–2019
127
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 988cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 94.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1209kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |