HONDA Civic 5 Doors 1.4 i-VTEC 6MT FWD (98 HP)
2012–2015
98
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 87T |
| Front Brakes | 15" Vented Disk |
| Rear Brakes | 15" Solid Disk |