HONDA Civic 5 Doors 1.4L i-DSI 6AT FWD (83 HP)
2005–2008
82
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |