HONDA Civic 5 Doors 1.5i 5MT FWD (90 HP)
1995–1997
89
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 131Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4321mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1085kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |