HONDA Civic 5 Doors 1.5L 6MT FWD (182 HP)
2016–2019
180
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 133.9kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1259kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |