HONDA Civic 5 Doors 1.5L CVT FWD (180 HP)
2016–2019
180
bhp
Power
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134.2kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4519mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1329kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |