HONDA Civic 5 Doors 1.7L i-CDT 5MT FWD (101 HP)
2001–2003
99
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1686cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1259kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |