HONDA Civic 5 Doors 1.8L i-VTEC 6AT FWD (140 HP)
2008–2011
138
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 174Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4255mm |
| Width | 1755mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 484L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |